Chyba większość z nas z utęsknieniem czeka na wiosnę. Cieplejsze dni i więcej słońca – to na pewno poprawi nam nastrój i samopoczucie po zimowych szarugach i chłodach. Kiedy będzie pierwszy dzień wiosny 2023?
Pierwszy dzień wiosny 2023: kiedy topimy Marzannę?
Okazuje się, że rozróżniamy dwa pojęcia pierwszego dnia wiosny w 2023. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej oraz pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Te dwa dni, czyli pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze się ze sobą pokrywają. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej w 2023obchodzimy zawsze 21 marca. Jest to data stała, świętowana każdego roku. Natomiast pierwszy dzień roku wiosny astronomicznej 2023 wyznacza pozycja ziemi wobec słońca. W 2023 roku będziemy go świętować już 20 marca.
Pierwszy dzień wiosny 2023: jakie zwyczaje?
Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny 2023 jest topienie Marzanny zwanej również Moreną, Morą, Śmiertką, Śmiercią. Marzanna to kukła wykonana głównie ze słomy (słoma - to symbol urodzaju) i starych ubrań. Sama kukła symbolizuje zimę, śmierć i zło. Ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować odejście niepowodzeń i przebudzenie przyrody do życia.
Pierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby nie pójść do szkoły na lekcje. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy rodzice i nauczyciele przymykają oko na wagarowanie. Wiele szkół rezygnuje tego dnia z normalnych zajęć i organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy i konkursy.
CZYTAJ TEŻ >> Co pyli w kwietniu 2023? Sezon na brzozę start!